hoşgeldin.

"önemli olan yaşamaktır diyorlar ama ben yine de okumayı tercih ediyorum"
LOGAN PEARSELL SMITH

9 Ocak 2010 Cumartesi

Aynalar.


Okumak zor zanaat. Bu aralar okuyanlara deli gözüyle bakıyorlar. Nasıl bu kadar çok okuduğumu anlayamıyorlar, hatta hızıma yetişemediklerinden dert yanıyorlar. Benim için ise okumak başlı başına bir macera, yeni bir heyecan, bambaşka yazarların dilinden dünyaya bakabilme gücü. Kitapçıya girdiğimde duyduğum kitap kokusuyla heyecanlanıyorum. Oturup bir kenara bütün kitapları yalayıp yutmak istiyorum. Mümkün olmuyor. Bazen arkasındaki etikete bile bakmıyorum. Çünkü o kadar istiyorum ki az sonra eve gidip o kitabın kapağını açmayı, umurumda bile olmuyor fiyatı. Yolda yürürken, takside trafik tıkandığında, doktorun bekleme odasında, arkadaşlarımın evinde onlardan sıkıldığım anda, uçakta, vapurda, trende, otobüste hatta bazen araba kullanırken bile okuduğum oluyor. Böyle bir arsızlık gorülmemiştir. Sanki sözcükler kaçıyor ben onları kovalıyorum. Sanki elimden o kitabı alıverecekler az sonra. Sanki kafama silah dayanıyromuşçasına bir telaşla başlıyorum okumaya. Benimki, evet biraz delilik gibi dursa da, kendime hakim olamıyorum ne yazıkki. Bazıları çok okuduklarında yazmayı öğrenirlermiş, ben yazmamayı öğrendim. Bu güne kadar o kadar güzel şeyler okudum ki, ve o kelimelerin arasında öylesine güzel yitip gittim ki bana ancak internet ortamlarında yazmak düşer gibi geliyor.

Anladığınız üzere okumayı seviyorum. Yeri geldiğinde iki kitabı birden okuyorum. Şaşırıyorum ve kayboluyorum bazen iki yazarın arasında ama iki sayfa sonra toparlıyorum durumu.

Bu ara 3 eylül 1940 Uruguay doğumlu gazeteci, yazar, ve romancı Eduardo Galeano'nun "AYNALAR" adlı kitabını okuyorum. "Ben hatırlama takıntısı olan bir insanım" diyor Galeano. "herşeyden çok Amerika'nın unutkanlıktan mustarip Latin Amerika'nın tarihini hatırlama takıntım var."
Mayıs 2009'da Venezüella başkanı Chavez, Galeano'nun "Latin Amerika'nın Kesik Damarları" kitabını ABD başkanı Barrack Obama'ya hediye ederek bir kez daha emperyal gerçeklerin altını çizdi.

Kişisel görüşüm ise bu kitap bir evrensel tarih kitabı. Okuması kolay ama inanması güç kısa öykülerle anlatmış Galeano bize insanlığın geçmişini. Bir tek Avrupa tarihi değil Adem ve Havva'dan beri süregelen hayatımızı etkileyen veya hiç duymadığımız tarihte yer etmiş olaylara akıcı ve alaycı bir dille yaklaşıp insanları ister istemez düşünmeye itiyor. Uzun zamandan beri içime sinerek okuduğum kitaplardan biri "AYNALAR" Okumayı seven herkese tavsiye ediyorum. Pişman olmayacaksınız.

Kitap *SEL yayınlarından çıkmış olup 7 türk Lirasıdır. Makuldur. Alınmalı ve gülerek okunmalıdır.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder